Darmowa dostawa od 300,00 pln
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak hamować na rolkach? Opanuj jazdę rolkami do perfekcji.

2021-03-30

Jak hamować na rolkach? Opanuj jazdę na rolkach do perfekcji, by uniknąć kontuzji lub wypadków- dobór sprzętu i bezpieczeństwo

Słoneczna pogoda sprzyja uprawianiu sportu na świeżym powietrzu. Rolki idealnie się do tego nadają. Ten sport nie tylko pomaga spalić tkankę tłuszczową, pięknie wyrzeźbić mięśnie. Działa również bardzo odstresowująco, a także jest doskonałym i ekonomicznym sposobem poruszania się po mieście, czy po parku. Kupując rolki pamiętaj, że nie tylko nauka jazdy jest ważna. Odpowiednie bezpieczeństwo zapewni Ci nauka hamowania. Technik i metod jest kilka i powinny zostać dobrane do poziomu umiejętności, a także do rodzaju rolek, na których jeździsz. Jeżeli jesteś początkujący, postaw na rolki rekreacyjne, które idealnie nadają się dla osób dopiero nabywających nowych umiejętności. W miarę upływu czasu, być może zainteresuje Cię bardziej wyczynowa jazda, do której idealnie nadają się rolki urban, czy freestyle. Jeżeli nie masz wśród znajomych osób, które mogłyby pomóc Ci w zdobywaniu nowych umiejętności, możesz skorzystać z usług profesjonalnego trenera, który nauczy Cię podstawowych technik jazdy oraz hamowania na rolkach.

Techniki hamowania na rolkach

Jednym z najprostszych sposobów hamowania na rolkach dla osób początkujących, jest użycie hamulca. Zwykle zaopatrzone są w niego rolki rekreacyjne, które najlepiej nadają się do nauki jazdy. Wśród oferowanych przez nasz sklep modeli, do nauki jazdy bardzo dobrze nadają się rolki K2 Alexis 80 Pro Black Teal 2021. Hamulec montowany jest w nich za pomocą śruby, najczęściej przy prawej płozie. Nie jest on dołączany do rolek przeznaczonych do jazdy miejskiej, ponieważ przeszkadza w wykonywaniu skomplikowanych ewolucji, trików, skoków lub jazdy slalomem. Technika hamowania tą metodą jest bardzo prosta. Przenieś ciężar ciała na lewą nogę, a prawą wysuń do przodu, podnosząc czubek rolki do góry. W ten sposób hamulec, dociskany do podłoża, ułatwia wytracanie prędkości. Bardzo ważne jest, by podczas hamowania nie wychylać się zbyt mocno do przodu, może to bowiem spowodować utratę równowagi. Jeżeli nabierzesz lepszych umiejętności podczas jazdy, z czasem możesz też zdemontować hamulec, by stosować inne metody hamowania.

Hamowanie pługiem, odpowiednie przy niewielkich prędkościach

Hamowanie pługiem również jest techniką, którą łatwo jest stosować osobom początkującym. Jest dobrą opcją, jeżeli Twoje rolki nie posiadają hamulca. Chociaż jest to jedna z prostszych technicznie metod hamowania, nie jest odpowiednia podczas jazdy z dużą prędkością. Pełne zatrzymanie się nastąpi dopiero po przejechaniu dosyć dużej odległości. Metoda jest bardzo zbliżona do hamowania na nartach. Zacznij od złączenia pięt tak, aby stopy przyjęły kształt litery V. Następnie wykonaj szeroki rozkrok. Im szerszy, tym łatwiej można wykonać manewr hamowania. Należy zwrócić uwagę na to, by wewnętrzne krawędzie sprzętu, jakim są rolki rekreacyjne, były nachylone pod jak najmniejszym kątem w stosunku do podłoża. Następnie skieruj czubki rolek do siebie i w ten sposób wytracisz całkowicie prędkość. Wadą tej metody jest to, że do hamowania potrzebne jest dość dużo miejsca, nawet około półtorej metra szerokości, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym uczestnikom ruchu.

T- stop, czyli techniki hamowania na rolkach dla bardziej zaawansowanych

Ta technika hamowania na rolkach wzięła swoją nazwę od charakterystycznego ułożenia stóp w kształcie litery T. Wymaga ona nieco więcej umiejętności i doświadczenia w jeździe na rolkach. Do stosowanie tej metody nadają się zarówno rolki rekreacyjne, miejskie, czy rolki typu urban. Rozpoczynając manewr hamowania tą metodą należy wyciągnąć przed siebie jedną z nóg i na nią przenieść cały ciężar ciała. Drugą nogę ustawiamy prostopadle do pierwszej i pochylamy wewnętrzną krawędź rolek w kierunku podłoża, po którym się poruszamy. Chodzi o to, aby ciągnąć tą stopę za sobą. Nogi trzeba też trzymać w odpowiedniej odległości od siebie, by nie doszło do upadku. Podczas stosowanej techniki należy pamiętać aby noga, która znajduje się z przodu cały czas była ustawiona w prosto i nie zmieniała kierunku jazdy. Barki również muszą być skierowane do przodu. Ten sposób hamowania jest prosty, ale wymaga nieco więcej pewności siebie podczas jazdy na rolkach. Jednocześnie jest bardzo skuteczny w przypadku konieczności nagłego hamowania.

Hamowanie na rolkach przez obrót

Jeżeli jesteś doświadczonym rolkarzem, z pewnością nie będziesz miał problemu z hamowaniem przez obrót. Do wykonywania tego manewru nadają się, zarówno rolki rekreacyjne, jak i rolki freestyle. Metoda ta polega na wykonaniu niepełnego obrotu i zatrzymaniu się bokiem do kierunku jazdy. W pierwszym etapie należy wyciągnąć jedną z nóg do przodu i na niej oprzeć cały ciężar ciała. W miarę wykonywania obrotu wokół własnej osi, należy przenosić ciał ciężar ciała powoli na drugą nogę, jednocześnie cały czas utrzymując taką pozycję stóp, aby rolki miały czubki skierowane na zewnątrz. Wewnętrzne krawędzie rolek cały czas powinny być, jak najmocniej pochylone do środka, tak jak w kółku. Im większy rozkrok będziesz utrzymywać podczas tej metody hamowania, tym większą stabilność osiągniesz oraz kontrolę nad swoimi ruchami. Ta metoda hamowania jest bardzo efektywna, jednak od jeżdżącego wymaga dobrej umiejętności wykonywania skrętów.

Rolki rekreacyjne do nauki jazdy

Wbrew pozorom nauka jazdy na rolkach nie jest skomplikowana. Następuje etapami, podczas których nauczysz się jazdy do przodu, podstawowych technik hamowania oraz skręcania. Z czasem można dodać wykonywanie drobnych skoków, jazdę nieco bardziej dynamiczną, a być może i wyczynową. Sport ten na pewno jest świetną metodą spędzania czasu ze znajomymi. Do nauki jazdy najlepiej nadają się rolki rekreacyjne lub fitness. Świetnym wyborem na pewno będą rolki Rollerblade Zetrablade Elite 2021. Dla osób początkujących polecane są kółka o niewielkim rozmiarze, bardziej miękkie. Uniemożliwiają one osiąganie dużych prędkości, co jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa w początkowych etapach nauki. Miękkie kółka zapewniają lepszą przyczepność oraz stabilność i amortyzację, gdy jeździsz po nierównych powierzchniach. Rolki rekreacyjne mają też odpowiednio wyprofilowaną skorupę z wkładem, który idealnie dopasowuje się do stopy, zapewniając jeszcze większy komfort jazdy. Mają także odpowiednią wentylację, dzięki czemu stopy w nich nie przegrzewają się. Pamiętaj, aby dostosować wybierane rolki do poziomu swoich umiejętności.

Bezpieczna jazda na rolkach rekreacyjnych

Podczas jazdy na rolkach, nietrudno o kontuzję. Nauka jazdy prawdopodobnie nie obejdzie się bez drobnych upadków. Aby zapobiec poważnym obrażeniom, kupując rolki, warto też zaopatrzyć się w kask oraz ochraniacze, które uchronią użytkowników przed poważnymi konsekwencjami upadku lub zderzenia z innym rolkarzem. Kask na rolki rekreacyjne powinien być lekki i nie przeszkadzać w jeździe. Powinien być wykonany z solidnego materiału i w sposób, który zapewni odpowiednią wentylację, szczególnie podczas upalnych dni, czy w czasie intensywnej jazdy na rolkach. Warto też zaopatrzyć się w ochraniacze na nadgarstki, ponieważ właśnie one na ogół amortyzują upadek. Ochraniacze te powinny być odpowiednio usztywnione, mieć anatomiczny kształt oraz być zabezpieczone przed zsuwaniem się z dłoni za pomocą specjalnych rzepów. Warto również założyć ochraniacze na łokcie i kolana, które uchronią je przed otarciami podczas upadku. Jeżeli planujesz jazdę na rolkach wieczorami lub nocą, koniecznie zaopatrz się w odblaski lub światła ledowe, które zwiększają bezpieczeństwo podczas jazdy.

Nauka hamowania powinna mieć miejsce już na samym początku przygody z jazdą na rolkach. To bardzo istotne dla zachowania bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu. Pamiętaj, aby rodzaj hamowania dobrać do poziomu swoich umiejętności oraz okoliczności, w jakich wykonujesz ten manewr.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 523 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-30
Super obsługa i promocje się znajdą:D
2023-05-27
Zamówienie zrealizowane błyskawicznie, odebrałam kask już następnego dnia. Jestem bardzo zadowolona z obsługi.
pixel