2021-03-30

Wymiana łożysk czy zmiana kółek? Jak konserwować rolki i zwiększyć ich żywotność?

Piękna pogoda sprzyja uprawianiu sportu na świeżym powietrzu. Jeżeli lubisz jazdę na rolkach, pamiętaj o ich odpowiednim przygotowaniu do rozpoczynającego się sezonu. Nie ulega wątpliwości, że kółka oraz łożyska to najważniejsze części rolek. Ich jakość oraz parametry mają wpływ na szybkość jazdy, na przyczepność, amortyzację oraz przede wszystkim na bezpieczeństwo. Konserwacja rolek to kluczowy element, aby utrzymać je w dobrym stanie. Regularna konserwacja pomaga przedłużyć żywotność rolek i poprawia ich wydajność. Dlatego ważne jest nie tylko to, jakie kółka do rolek wybrać, czy łożyska do rolek, ale również regularne sprawdzanie ich stanu technicznego, konserwacja, a w razie potrzeby wymiana. Konserwacja łożysk w rolkach jest niezbędna dla płynnej jazdy i wydłużenia ich żywotności. Regularne czyszczenie i smarowanie łożysk zapobiega ich uszkodzeniu i zwiększa komfort jazdy. Te czynności są najważniejsze przed rozpoczęciem sezonu jazdy na rolkach. Jak sprawdzić, czy łożysko jest do wymiany? Jeśli zauważysz, że rolka nie kręci się płynnie lub słyszysz dziwne dźwięki podczas jazdy, prawdopodobnie łożysko jest do wymiany.

Konserwacja rolek. Jakie kółka do rolek wybrać?

Kółka do rolek mają dwa istotne parametry, którymi są oznaczone. Po pierwsze jest to ich średnica, która podawana jest w milimetrach. Drugim ważnym parametrem jest twardość kółek. Oba te wskaźniki powinny być w odpowiedni sposób interpretowane, aby rolki dobrać właściwie do stylu jazdy oraz umiejętności. Ta czynność jest niezbędna, aby zapewnić sobie nie tylko komfort jazdy, ale i bezpieczeństwo. Dla osób początkujących idealne będą kółka do rolek o średnicy do 70 mm. Uniemożliwiają one rozwijanie dużych prędkości, co jest bardzo istotne dla osób, które niezbyt pewnie czują się rozpoczynając naukę jazdy na rolkach. Osoby, których umiejętności są bardziej zaawansowane, powinny wybierać kółka średnie, których rozmiar mieści się pomiędzy 72 a 84 mm. Umożliwiają one rozwijanie już nieco większych prędkości, dlatego świetnie sprawdzą się podczas codziennej jazdy rekreacyjnej. Nadal są to kółka zapewniające odpowiednią przyczepność i stabilność jazdy, również dla osób początkujących. Kółka duże dostępne są w rozmiarach nawet ponad 100 mm. Umożliwiają one rozwijanie naprawdę dużych prędkości. Ten rozmiar ma wpływ również na stabilność jazdy, dlatego z rolek z takimi kółkami powinny korzystać wyłącznie osoby o zaawansowanych umiejętnościach jazdy. Co jakiś czas należy wymienić kółka na nowe. Jak zmienić kółka w rolkach? Wymiana kółek w rolkach zaczyna się od wykręcenia starego koła, a następnie montażu nowego koła z właściwym łożyskiem. Więc jak wymienić kółka w rolkach? Po odłączeniu koła od rolki łożysko można usunąć, a następnie założyć nowe kółko z nowym lub dobrze wyczyszczonym łożyskiem.

Wymiana łożyska. Jakie łożyska do rolek będą odpowiednie?

Łożyska do rolek odpowiadają przede wszystkim za płynność jazdy. Podobnie, jak w przypadku kółek, ważne jest, aby określić, do jakiej jakiego rodzaju jazdy będą one wykorzystywane. Najczęściej stosowanym parametrem w określaniu standardu rolek jest ABEC. Jest to zbiór parametrów, który jest wykorzystywany przy produkcji łożysk kulkowych. Dostępne są one w odpowiednim oznaczeniu ABEC 1, 2, 3, 5, 7 oraz 9, a parametr ten oznacza do jakiego rodzaju jazdy przystosowany jest dany model rolek. Czołowi producenci stosują również inne oznaczenia, jak na przykład SG i ILQ oraz HTO. Należy pamiętać, że posiadając łożyska oznaczone symbolem SG lub ILQ nie ma możliwości ich otwarcia i czyszczenia. W sytuacji, gdy dostanie się do nich piasek lub brud, ich praca z pewnością ulegnie pogorszeniu, co uniemożliwi dalszą bezpieczną i swobodną jazdę. Wówczas należy kupić nowy model wyrobu, jakim są łożyska do rolek. Wymiana łożyska może być niezbędna, gdy zauważysz, że Twoje rolki nie jeżdżą tak płynnie, jak wcześniej. Możesz to zrobić samodzielnie lub zwrócić się o pomoc do profesjonalisty.

ABEC 5, czy ABEC7- czym się różnią i kiedy je stosować?

Modele łożysk ABEC 5 oraz ABEC 7 to najbardziej uniwersalne łożyska do rolek, które są odpowiednie, zarówno dla osób początkujących, jak i lubiących jazdę rekreacyjną. W łożyskach ABEC znajduje się 7 metalowych kuleczek oraz smar, który zmniejsza tarcie powstające podczas pracy. Łożyska oznaczone parametrem ABEC 5, są zalecane przede wszystkim osobom, które dopiero zaczynają przygodę z jazdą na rolkach. Uniemożliwiają rozwijanie bardzo dużych prędkości. Rolki, w których został zastosowany ten typ łożysk, to na przykład dostępny w naszym sklepie model K2 F.I.T. 80 PRO, który doskonale nadaje się do nauki jazdy na rolkach. Z kolei łożyska do rolek ABEC 7 stosowane są częściej w rolkach typu freestyle oraz urban. Umożliwiają osiąganie bardzo dużych prędkości. Wyroby te wykonane są z wyjątkową precyzją. Z kolei łożyska typu ABEC 9 stanowią najwyższą półkę technologiczną. Z reguły wybierane są przez osoby, które cenią sobie nienaganną jakość. Do takich rolek z pewnością należy model Tempish Ezza Lady 90 2021, w którym zastosowano właśnie ten rodzaj łożysk.

Twardość kółek i ich znaczenie dla jazdy na rolkach

Kółka na łożyskach to kluczowy element rolek, który wpływa na płynność i szybkość jazdy. Dobrej jakości łożyska mogą znacznie poprawić doznania z jazdy na rolkach. Kółka do rolek mają bardzo istotny parametr, jakim jest ich twardość. Ma ona bardzo duże znaczenie dla szybkości jazdy, komfortu i bezpieczeństwa. Twardość opisuje parametr określany literą A oraz odpowiednią wartością liczbową. Im wyższa liczba tym koło twardsze. Kółka o parametrze poniżej 80, przeznaczone są dojazdy po idealnie gładkich nawierzchniach, które wymagają kółek o zwiększonej przyczepności. Twardość w zakresie 80- 84 stosowana jest do jazdy fitness lub rekreacyjnej. Takie kółka charakteryzują się średnią prędkością oraz dobrą przyczepnością. Gwarantują dosyć duży komfort jazdy po różnego typu nawierzchniach. Kółka do rolek o parametrach do 88 A są stosowane zazwyczaj w dyscyplinach, które wymagają szybkich i odpornych na ścieranie kółek, a więc freeride, slalom lub po prostu w bardzo szybkiej jeździe. Rolki używane do jazdy agresywnej powinny mieć parametr o wartości powyżej 88A. Kółka te mają bardzo niewielką przyczepność, co ułatwia wykonywanie na przykład slajdów. Należy również pamiętać o dłuższej ich żywotności. Są znacznie bardziej odporne na ścieranie i wolniej zużywają się podczas jazdy oraz hamowania. Natomiast miękkie kółka znacznie lepiej tłumią drgania i mają lepsze właściwości amortyzujące.

Kółka na łożyskach - wymiana lub zamiana

Przygotowując się do sezonu należy sprawdzić wszystkie kółka do rolek. Bardzo ważne jest, by upewnić się, że są całe, nie ma na nich ubytków i pęknięć. Jak czyścić łożyska w rolkach? Zawsze zaczynaj od usunięcia tarczy łożyska, następnie dokładnie umyj łożyska w specjalnym środku czyszczącym. Poważniejsza wada powinna skutkować ich wymianą na nowe. Aby jednak kółka służyły jak najdłużej, warto dbać o ich równomierne wycieranie. Regularne przedkładanie i obracanie kółek znacznie przedłuża żywotność sprzętu. Należy pamiętać, że kółka zawsze bardziej ścierają się od wewnętrznej strony. Spowodowane jest to odpychaniem oraz hamowaniem. Podczas jazdy najbardziej obciążone jest pierwsze kółko, z powodu pochylonej pozycji rolkarza oraz ostatnie, w wyniku nagłych skrętów. Zamiana kółek polega przede wszystkim na umieszczeniu kółka pierwszego i ostatniego na pozycji drugiej i trzeciej. Analogicznie kółka z pozycji drugiej i trzeciej powinny znaleźć się na miejscu tych najbardziej zużytych, czyli na miejscu pierwszego i drugiego kółka. Kółka do rolek powinny być wymieniane z lewej do prawej rolki. Należy też ustawić ich wewnętrzną, bardziej zużytą stronę do zewnątrz. Jeżeli jednak zdecydujesz się na wymianę kółek, pamiętaj, że zawsze należy wymieniać je na kółka o tym samym rozmiarze. Jedynym parametrem, który może ulec zmianie, jest ich twardość. Kiedy wymienić kółka w rolkach? Kółka powinny być wymieniane, gdy zaczynają się nadmiernie zużywać lub gdy nie zapewniają już wystarczającej przyczepności.

Samodzielna wymiana kółek lub łożysk w kółkach

Sprawdzając stan techniczny swoich rolek nie można zapomnieć o łożyskach. Weź rolkę do ręki i zakręć kolejno kółkami. Jeżeli zauważysz, że część kółek kręci się wolniej lub podczas kręcenia słychać zgrzytanie albo inne dźwięki, najprawdopodobniej do łożyska dostał się piasek. Jak wymienić łożysko w rolkach? Najpierw trzeba usunąć koła z rolek, a następnie delikatnie wyciągnąć łożysko za pomocą specjalnego narzędzia do łożysk. W przypadku łożysk do rolek typu ABEC istnieje możliwość ich otwarcia i naprawy. Łożyska SG oraz ILQ nie mają takiej możliwości i w takiej sytuacji należy po prostu kupić nowe. Do wykręcania kółek w rolkach wystarczą klucze imbusowe. Za pomocą specjalnego klucza lub śrubokrętu należy wypiąć łożyska z kółek. Jak wyczyścić łożyska w rolkach? Najlepszą metodą jest użycie specjalnego środka czyszczącego dla łożysk. Po otwarciu łożyska należy namoczyć je w miseczce z naftą. Gdy brud zacznie osadzać się na dnie miseczki, za pomocą pędzelka można usunąć zabrudzenia z trudno dostępnych zakamarków. Po wyjęciu łożysk z nafty i osuszeniu, należy je nasmarować. Czym smarować łożyska w rolkach? Najlepiej używać specjalnego smaru do łożysk, który zapewni ich długotrwałe działanie. Tego typu produkty można znaleźć w sklepach z akcesoriami do sportów ekstremalnych. Do tej czynności warto użyć specjalnego smaru do łożysk, który ma odpowiednią konsystencję, zapewnia doskonały ślizg i niweluje wszelkie tarcia. Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie czyścić łożyska do rolek, rozważ kupno nowych, a nawet nowych kółek z łożyskami.

Wymiana takich akcesoriów jak łożyska do rolek lub kółka do rolek to czynność, która znacznie przedłuża żywotność Twojego sprzętu sportowego. Warto zainwestować w części zamienne dobrej jakości, aby jazda na rolkach była przyjemna i bezpieczna.

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 867 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-28
Polecam... wszystko przebiegało sprawnie.
2024-12-25
Super szybka wysyłka! Perfekcyjna jakość! Polecam
pixel