Dyscypliny
Freestyle/FSK (slalom/freeride)
FSK, czyli freestyle skating, to połączenie prędkości, dynamiki i kreatywności. Bardzo szybkie, zwrotne i wytrzymałe rolki pozwalają na sprawne pokonywanie przeszkód napotkanych podczas jazdy w miejskiej dżungli. Bardzo popularną odmianą freeskatingu jest również slalom pomiędzy “kubeczkami”.
Speed (jazda szybka)
Speed skating (inline racing) to dyscyplina sportowa, w której celem zawodnika jest jak najszybsze pokonanie toru wyścigowego lub ukończenie maratonu w jak najlepszym czasie. Ogromne znaczenie mają tutaj regularny i intensywny trening oraz odpowiednio dobrany, specjalistyczny sprzęt.
Rekreacja
Jazda rekraacyjna na rolkach może być uprawiana przez każdego, bez względu na wiek i przygotowanie sportowe. Ta odmiana rolkarstwa, przy niewielkim wkładzie wysiłku, pozwala spędzić czas na świeżym powietrzu, delikatnie poprawić kondcję i wyrobić niemal wszystkie partie mięśni.
Fitness
Niezastąpione połączenie wysiłku fizycznego kształtującego mięśnie całego ciała z relaksującą jazdą na rolkach. Fitness skating można traktować jako typową rekraację albo też jako intensywny treing wytrzymałościowy. Kategoria kierowana do wszystkich tych, którzy chcą poprawić swoją kondycję fizyczną oraz samopoczucie. Rolki fitness charakteryzują się elastycznością konstrukcji i bardzo dużym komfortem jazdy.
Aggressive
Aggressive to forma ekstremalnej jazdy na rolkach - polega na robieniu tricków i ewolucji, takich jak ślizganie się po murkach i poręczach oraz wykonywaniu skoków z rotacjami. Rolkarze uprawiający aggressive in-line skating wykorzystują specjalnie zaprojektowane tory z przeszkodami (skateparki) lub wszelkie elementy architektury miejskiej (street). Rolki agresywne są niezwykle wytrzymałe i twarde, aby jak najlepiej chronić nogi przed ewentualnymi urazami podczas kontaktu z przeszkodami, czy przy lądowaniu z dużych wysokości.
Nordic
Unikalne połączenie jazdy na rolkach, nartach biegowych i nordic walking. Uprawiający tę dyscyplinę angażują wszystkie partie ciała. Mięśnie (m.in. klatki piersiowej, tricepsy, bicepsy, ramion i brzucha), dzięki używaniu specjalnych kijów nordic, są również inaczej stymulowane niż przy zwykłej jeździe na rolkach. Rolki typu Nordic, posiadające specjalny but, długą i wytrzymałą szynę oraz duże, terenowe koła, pozwalają z łatwością pokonać tereny niedostępne dla posiadaczy standardowego sprzętu - aleje parkowe, leśne ścieżki, trasy szutrowe, a nawet ubity śnieg i bezdroża nie stanowią już przeszkody.