Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać rolki

Dobór rolek

Ten artykuł ma na celu zapoznać początkującego rolkarza z podstawowymi definicjami dotyczącymi doboru odpowiedniego sprzętu.

Rolki rekreacyjne (fitness)

Rolki rekreacyjne to oferta głównie dla osób początkujących, lub dla tych, którzy chcą poprawić swoją kondycję. Są one idealne do nauki, albowiem oferują komfortową jazdę bez większych prędkości. Konstrukcja zapewnia dobrą wentylację i trzymanie stopy. Przy odpowiedniej, płaskiej nawierzchni jazda na rolkach rekreacyjnych to czysta przyjemność.

Rolki regulowane

Przeznaczone wyłącznie dla dzieci i młodzieży. Specjalna konstrukcja umożliwia dopasowanie rolek do rosnącej stopy dziecka przez cały okres dojrzewania, dzięki czemu jeden egzemplarz wystarczy na wiele sezonów. Sposób regulacji jest łatwy oraz bezpieczny – dziecko samo sobie poradzi ze zmianą rozmiaru, zaś specjalne zabezpieczenia chronią przed samoistną zmianą rozmiaru rolek w trakcie jazdy. Aby jednak jazda dla dziecka była bezpieczna, należy wyposażyć je w kask oraz ochraniacze.

Rolki hokejowe

Rolki dla bardziej zaawansowanych o specjalistycznym zastosowaniu. Modele te cechują się dobrą szybkością, kontrolą oraz zwrotnością i przeznaczone są do gry w hokeja. Nie mają hamulców, zaś kółka mają dwie wielkości.

Rolki agresywne

Rolki przeznaczone do robienia ewolucji oraz trików. Mają małe i bardzo twarde kółka o różnych wielkościach (środkowe mniejsze od zewnętrznych). Idealne do ewolucji przy wykorzystaniu poręczy bądź ramp. Przeznaczone dla osób zaawansowanych, które chcą poznać ekstremalną stronę skatingu.

Rolki szybkościowe

Model ten cechuje się lekką wagą oraz rozmiarem kół powyżej 100 mm. Przeznaczone są dla osób o dużym doświadczeniu. Konstrukcja rolek pozwala na osiągnięcie wysokich prędkości. Idealne do sportowej, szybkiej jazdy. Gdy już wiemy, jaki rodzaj rolek wybrać, powinniśmy zastanowić się nad parametrami, jakimi powinien cechować się nasz model.

But

Powinien spełniać 3 warunki: musi być wygodny, mieć odpowiednią wentylację i dobrze trzymać stopę. Najbardziej istotną jest ta ostatnia, od której zależy rozmiar buta. Aby komfortowo jeździć, należy zostawić pewien zapas na skarpetę oraz na stopę, która puchnie na skutek wysiłku. W celu zapewnienia dobrego trzymania stopy, najlepiej wybrać but z wiązaniami sznurowanymi i klamrami zabezpieczającymi.

Kółka

Dobierając kółka, kierujemy się dwoma kryteriami – twardością oraz średnicą. Wszystkie kółka są wykonane z syntetycznego kauczuku (poliuretanu). Litera A oznacza twardość, mm średnicę. Od średnicy kółek zależy osiągana prędkość, dlaczego początkujący powinni dobierać rozważnie wielkość kółek (najlepiej w przedziale 72-80 mm). Kółka powyżej 90 mm są przeznaczone dla osób zaawansowanych. Od twardości z kolei zależy komfort jazdy oraz trwałość kółek. Różnice między damskimi a męskimi rolkami Oprócz kolorystyki i wzornictwem, rolki damskie różnią się od męskich ergonomią wkładki, którą da się odczuć po dłuższej jeździe.

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 680 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-20
Bardzo rzetelne opakowanie zamówienia, szybka dostawa.
2024-04-20
Polecam ten sklep:) Zakupiłam rolki w mniejszym rozmiarze, zwrot otrzymałam bardzo szybko. Oczywiście kupiłam ponownie w odpowiednim. Wszystko się zgadza, dobry kontakt ze sklepem i szybką wysyłka :)
pixel